Ahad, 24 Julai 2011

CONTOH PENULISAN RPH


Rancangan Pengajaran Harian 1:

Mata pelajaran:                   Sains
Kelas:                                Tahun 6 Jujur
Tarikh:                                11 Februari 2011
Masa:                                11.35 pagi – 12.35 tgh (60 minit)
Bilangan murid:                  25 orang
Bidang pelajaran:               Daya dan Gerakan
Objektif pembelajaran:        Menganalisis konsep daya

Hasil pembelajaran:          Di akhir sesi pembelajaran ini, murid dapat:

                               A   Menguasai isi kandungan
a.       Menjelaskan dengan contoh kesan daya geseran dalam kehidupan harian
b.       Menyatakan kebaikan dan keburukan daya geseran dalam kehidupan
c.        Membuat kesimpulan kesan jenis permukaan ke atas gerakan objek

     B   Membina kemahiran saintifik, berfikir dan strategi berfikir
a.       mereka bentuk dan menjalankan eksperimen dalam kumpulan untuk menentukan kesan jenis permukaan ke atas gerakan objek

     C   Mengamalkan sikap saintifik dan nilai murni
a.     melibatkan diri secara aktif dalam menjalankan eksperimen berdasarkan prosedur yang dipersetujui dalam kumpulan
b.     menghargai masa dengan menjalankan eksperimen dengan pantas dan sentiasa menumpu kepada menjalankan tugasan tersebut
              
Konsep/prinsip/hukum/teori:
Daya geseran
a.       menghakis permukaan
b.       memperlahankan gerakan
c.        membantu gerakan
d.       dipengaruhi oleh jenis permukaan (kasar dan licin)

Bahan, peralatan dan bahan sumber:
Blok kayu – 5 unit
Kacang hijau  – Beberapa biji
Minyak masak  – 1 botol
Beg plastik – 5 unit
                Kertas pasir – 5 unit
                Kereta mainan – 5 unit
                Surat khabar lama – 5 helai
                Pembaris – 5 batang
                Gelang getah – 5 unit
Nota di slaid PowerPoint

Langkah berjaga-jaga:
Elakkan minyak dan kacang hijau jatuh ke lantai kerana jika terpijak boleh menyebabkan jatuh.

Pengetahuan sedia ada:
Murid telah mempelajari daya wujud apabila ada tolakan dan tarikan dan daya boleh mengubah bentuk dan arah gerakan.  Murid juga mungkin mempunyai miskonsepsi bahawa daya dipunyai oleh sesuatu benda.

Fasa
Isi Kandungan
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Nota
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid
Permulaan/
Mencungkil idea
(5 min)
Daya wujud akibat interaksi yang melibatkan tolakan dan tarikan dan boleh mengubah bentuk dan arah gerakan

Buat kaitan dengan pengetahuan sedia ada pelajar dengan menyoal
Cungkil idea murid tentang kesan daya selain mengubah bentuk dan arah gerakan.
Murid memberi respon

Strategi/
Teknik:
Penyoalan seluruh kelas menggunakan Kartun Konsep
Menstruktur/ Menstruktur semula
(40 min)
Daya geseran
a.menghakis permukaan
b. memperlahankan gerakan
c.membantu gerakan
d. dipengaruhi oleh jenis permukaan (kasar dan licin)

Mengutarakan satu persoalan utama:
Apakah kesan daya geseran ke atas objek?
Tanya hipotesis, reka bentuk eksperimen dan pembolehubah terlibat.

Debriefing
Taksir kefahaman secara lisan – Murid yang telah menguasai maju ke fasa aplikasi, manakala murid yang tidak, dikumpul dalam satu kumpulan dan diberi penerangan kumpulan kecil
Murid membuat hipotesis, beri cadangan reka bentuk eksperimen, menyatakan pembolehubah.
Murid menjalankan eksperimen bagi menjawab persoalan.

Aktviti pemulihan: Mendengar penerangan guru dalam kumpulan kecil
Strategi/
Teknik:
Aktiviti inkuiri dalam kumpulan

Sikap saintifik dan nilai murni:
Penglibatan aktif
Menghargai masa
Aplikasi Idea
(10 min)
1. Kesan tayar botak ketika di jalan raya 
2. Penggunaan roda bagi mengurangkan geseran

Tunjukkan masalah di slaid
(rujuk lampiran 1)


Pelajar menyelesaikan masalah dalam kumpulan
Pelajar membentangkan dapatan
Strategi:
Perbincangan kumpulan diikuti persembahan
Sumber pengajaran: slaid PP
Penutup
(5 min)
Daya geseran
a.menghakis permukaan
b. memperlahankan gerakan
c.membantu gerakan
d. dipengaruhi oleh jenis permukaan (kasar dan licin)

 Taksir kefahaman pelajar dengan memberi kuiz pendek. Tingkatkan keterujaan dengan mengadakan pertandingan antara kumpulan
Tunjukkan ringkasan idea utama di slaid.
Beri tugasan membaca untuk tajuk seterusnya iaitu pengawetan makanan dan 4 soalan menyelesai masalah dalam buku latihan.
Pelajar berbincang dalam kumpulan untuk menjawab kuiz dan membuat kesimpulan pelajaran dengan menyatakan idea utama serta mengaitkannya dengan idea asal.
Strategi:
Penyoalan keseluruhan kelas

Sumber pengajaran: slaid PP



Refleksi selepas p & p: …………………………………………….................................................

Tiada ulasan:

Catat Ulasan